V současné době se mohou žáci
připravovat v těchto oborech:

Jezdec a chovatel koní se zaměřením na dostihový sport
Chovatelství se zaměřením na dostihový sport
Trenérství dostihových a sportovních koní
Vzdělávací kurz specializovaný na problematiku sportovních koní

Jezdec a chovatel koní se zaměřením na dostihový sport

   Jedná se o tříletý obor vzdělání, který je určen pro chlapce a děvčata, kteří úspěšně ukončili vzdělání v 9. třídě základní školy a mají zdravotní způsobilost pro práci ve zvoleném oboru. Studium je zakončeno závěrečnou zkouškou a absolventi obdrží výuční list.
    V tomto oboru se žáci připravují pro kvalifikované práce v chovu koní s důrazem na ošetřování všech kategorií dostihových koní, zejména pak na ježdění dostihových koní. Žáci již v průběhu studia jezdí cvalové i klusácké dostihy a účastní se odborných stáží ve významných tréninkových a dostihových centrech po celé České republice i v zahraničí.
    Hlavní důraz je kladen na odborný výcvik, ze všeobecně vzdělávacích předmětů na výuku cizího jazyka (vzhledem k internacionalizaci turfu) a tělesnou výchovu (sportovní charakter oboru). V odborných předmětech pak na výuku chovu koní, teorie jízdy, dostihového řádu a životosprávy jezdce.
    Do denního studia je každý školní rok přijímáno 60 žáků z celé ČR. Dálkové studium je otevíráno zpravidla jedenkrát za tři roky a slouží většinou k přípravě pracovníků, kteří již mají jinou střední školu, pracují v chovu koní nebo v dostihovém sportu a potřebují si doplnit kvalifikaci.
    Při přijímacím řízení se bere v úvahu prospěch v ZŠ, výška, hmotnost, tělesná zdatnost, zdravotní stav a zájem o obor.
    Absolventi tohoto oboru vzdělání se uplatňují především jako jezdci a ošetřovatelé dostihových koní v dostihových stájích nebo organizacích, které se zabývají chovem koní. Talentovaní absolventi se po získání zkušeností stávají významnými jezdci (po získání 50 vítězství v dostizích žokeji). V posledních letech odchází po vyučení řada absolventů do zahraničí (Německo, Itálie, Anglie, Irsko, Francie, USA), kde pracují v dostihových stájích nebo u sportovních koní, aby po návratu využili zahraniční zkušenosti u nás. Absolventi učebního oboru se mohou ucházet i o přijetí do nástavbového studijního oboru Trenérství dostihových a sportovních koní nebo do příbuzných nástavbových oborů.
    Od 1. 9. 2010 bude tento obor v rámci přechodu na školní vzdělávací program přejmenován na Jezdec a chovatel koní se zaměřením na dostihový sport.

Chovatelství se zaměřením na dostihový sport

   Jedná se o čtyřletý obor vzdělání, který je určen pro chlapce a děvčata, kteří úspěšně ukončili vzdělání v 9. třídě základní školy, mají studijní předpoklady, jsou zdravotně způsobilí pro práci ve zvoleném oboru a splnili podmínky přijímacího řízení. Studium je zakončeno maturitní zkouškou a absolventi obdrží maturitní vysvědčení.
    V tomto oboru se žáci připravují pro kvalifikované práce v chovu hospodářských zvířat s důrazem na chov a ošetřování všech kategorií koní. Specializací tohoto oboru je zaměření na dostihový sport. Nadaní žáci si mohou již v průběhu studia udělat amatérskou licenci a jezdit cvalové i klusácké dostihy na závodištích v ČR a nejlepší žáci i v zahraničí.
    Vzdělávání je koncipováno tak, aby žáci mohli po úspěšném absolvování studia kvalifikovaně vykonávat činnosti, které jsou součástí profilu absolventa a byli připraveni i pro vyšší odborné a vysokoškolské studium, zejména na školách zemědělského zaměření. Je třeba zvládnout učivo všeobecných předmětů, např. chemie, biologie a ekologie, výpočetní technika a maturitní předměty (český jazyk, cizí jazyk, matematika). Z odborných předmětů lze jmenovat např. chov zvířat, krmení zvířat, stroje a zařízení, pěstování rostlin, veterinářství, ekonomika a podnikání, chov koní, jezdectví a praxe.
    Žáci se mohou v průběhu studia účastnit zahraničních stáží (Německo, Anglie, Irsko, Francie), kde pracují v dostihových stájích nebo chovatelských zařízeních a prohlubují si tak své odborné dovednosti a jazykové znalosti.
    Každý školní rok je přijímáno 30 žáků z celé ČR. Při přijímacím řízení se bere v úvahu prospěch v ZŠ, studijní předpoklady, zdravotní stav a zájem o obor.
    Absolventi tohoto studijního oboru se uplatňují především jako chovatelé a ošetřovatelé koní a dalších hospodářských zvířat, zootechnici a vedoucí pracovníci v organizacích, které se zabývají chovem koní a jiných hospodářských zvířat. Dále mohou pracovat jako instruktoři na jízdárnách, v jezdeckých oddílech, krmiváři ve výživářských firmách a soukromí zemědělci. Talentovaní absolventi mohou v dálkovém studiu získat výuční list v oboru Jezdec a chovatel koní se zaměřením na dostihový sport a stát se tak jezdci z povolání, příp. po získání 50 vítězství v dostizích žokeji.

Trenérství dostihových a sportovních koní
(nástavbové studium)

    Jedná se o tříleté dálkové nástavbové studium určené absolventům oboru vzdělání Jezdec a ošetřovatel dostihových koní, Jezdec a chovatel koní, oboru vzdělání Chovatel koní - jezdec nebo příbuzných biologických oborů. Studium je ukončeno maturitní zkouškou.
    V tomto studijním oboru se žáci připravují pro výkon náročných činností povolání v chovu koní, dostihovém a jezdeckém sportu, nebo pro vybrané technickohospodářské funkce provozního charakteru.
    Hlavní důraz je kladen na individuální odbornou praxi, která je zaměřena zejména na upevňování a prohlubování intelektuálních a manuálních dovedností vyplývajících z odborných teoretických předmětů. Ve všeobecně vzdělávacích předmětech pak na výuku českého jazyka a literatury, matematiky a cizích jazyků (němčina nebo angličtina) pro přípravu k maturitní zkoušce. Z odborných předmětů je stěžejní fyziologie a metodika tréninku, chov koní, teorie a taktika jízdy, dostihový provoz, jezdecké soutěže a ekonomika podnikání.
    Ke studiu, které se otevírá zpravidla jedenkrát za dva roky, je přijímáno 30 uchazečů.
    Přijímací zkouška se koná z českého jazyka a biologie, odborných znalostí z chovu koní, dostihového a jezdeckého sportu.
    Absolventi tohoto studijního oboru se uplatňují především jako cvičitelé, asistenti trenérů nebo trenéři dostihových nebo sportovních koní v dostihových stájích, organizacích zabývajících se chovem koní, tréninkem sportovních koní nebo jako soukromí podnikatelé. Absolventi se mohou ucházet o studium na vysokých školách a vyšších odborných školách za stejných podmínek jako absolventi ostatních druhů středních škol poskytujících úplné střední vzdělání.

Vzdělávací kurz specializovaný na problematiku sportovních koní

Jedná se o roční dálkový kurs určený absolventům zemědělských studijních oborů, výjimečně jiných středních škol, kteří již složili maturitní zkoušku. Kurs slouží široké veřejnosti k prohloubení znalostí z chovu koní, jezdeckých soutěží, teorie a taktiky jízdy, managementu v chovu koní a jezdectví a fyziologie a metodiky tréninku. Je zakončen kvalifikační závěrečnou zkouškou, úspěšní účastníci obdrží Osvědčení o absolvování kurzu. Studenti, kteří splňují další kritéria ČJF, mohou složit zkoušky základního jezdeckého výcviku, příp. cvičitelskou zkoušku před komisí České jezdecké federace. Kurs předpokládá, že studenti mají praktické zkušenosti z práce u sportovních koní.
    Stejně jako v nástavbovém studiu i v tomto kursu se studenti připravují pro výuku náročných činností v chovu koní, jezdeckém sportu nebo pro vybrané technicko-hospodářské činnosti. Získané osvědčení může sloužit jako doklad pro vydání živnostenského oprávnění v oboru.
    Rovněž tento typ studia otevíráme podle zájmu uchazečů zpravidla každoročně a přijímáme 30 - 35 studentů.

Charakteristika přípravy

Střední škola je komplexním vzdělávacím zařízením. Znamená to, že zabezpečuje jak teoretickou výuku tak i praktické vyučování včetně mimoškolní výchovy v domově mládeže a má i vlastní stravovací zařízení. Škola má MŠMT povolenou odlišnou organizaci školního roku, proto může organizovat praktické vyučování ve dnech pracovního volna a pracovního klidu a přesunout 15 dnů praktického vyučování do období školních prázdnin.

Teoretickou výuku
zajišťují převážně interní učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů a odborných předmětů. Některé speciální odborné teoretické předměty pak vyučují učitelé odborného výcviku nebo soukromí trenéři dostihových koní, čímž je zajištěno velmi dobré spojení teorie s praxí. V nástavbovém studiu a kursu vyučují nejdůležitější odborné předměty externí učitelé, vynikající odborníci z praxe nebo vysoké školy. V tomto směru úspěšně spolupracujeme se specialisty Veterinární a farmaceutické university v Brně, zejména prof. MVDr. Jaroslavem Hanákem, DrSc, který navrhoval osnovy předmětu „Fyziologie a metodika tréninku" a jeho spolupracovníky, kteří předmět vyučují. Sportovní disciplíny po dohodě s Českou jezdeckou federací přednáší pan Mgr. Jaroslav Sedláček, viceprezident ČJF. Chov koní a Management v chovu koní vyučuje Ing. Lenka Gotthardová CSc., bývalá ředitelka Národního hřebčína Kladruby nad Labem a známá publicistka v oblasti koní.

Odborný výcvik a praxi
zajišťujeme ve vlastní dostihové stáji, na smluvních pracovištích a pracovištích praktického vyučování. Formou exkurzí navštěvujeme nejvýznamnější chovy hospodářských zvířat a tréninková střediska. Důležitým partnerem při zajišťování odborného výcviku je i TMM a.s., vlastník závodiště ve Velké Chuchli a provozovatel dostihů.
   Vlastní dostihovou stáj jsme založili v roce 1968 za účelem zkvalitnění praktického vyučování. Žáci zde získávají odborné dovednosti a návyky a mnozí z nich se poprvé posadí do sedla nebo sulky. Na koních školy absolvují žáci obvykle také svůj první dostih v životě. Jestliže se osvědčí, dostávají další šance nejen na „školních koních", ale i od ostatních trenérů.
   Skladbu koní v dostihové stáji školy se snažíme neustále zlepšovat. V současné době slouží žákům k odbornému výcviku a k účasti v dostizích 16 anglických plnokrevníků a 8 klusáků.
   Nejdůležitějším úkolem školy je připravovat žáky pro ježdění rovinných, překážkových a klusáckých dostihů. TMM, a. s. každoročně vypisuje několik žákovských dostihů a Česká klusácká asociace klusácké dostihy, kterých se naši žáci zúčastňují. Žáci samostatně pod vedením učitelů odborného výcviku koně ve školní stáji ošetřují, trénují a startují s nimi na závodišti ve Velké Chuchli i po celé ČR. Pravidelně se zúčastňujeme dostihů v Karlových Varech, Lysé nad Labem, Tochovicích, Benešově, a v Netolicích. Smyslem je, aby žáci poznali rozdílnost v taktice a způsobu ježdění dostihů na různých závodištích, ale také, aby se co největší počet diváků seznámil s úrovní jejich přípravy. Snažíme se, aby žáci během učební doby startovali v největším počtu dostihů a dosahovali co nejlepších výsledků na koních připravovaných ve stáji školy, ale i na cizích koních, do jejichž sedel nebo sulek jsou ostatními trenéry angažováni.
   Dbáme také na to, aby žáci získávali první mezinárodní zkušenosti. Proto jsme navázali spolupráci s obdobnou školou v Šaľe na Slovensku a každoročně pořádáme u nás mezinárodní žákovské dostihy, zúčastňujeme se obdobných dostihů v Bratislavě a pořádáme odborné stáže i do ostatních evropských států. Již jsme navštívili: Newmarket (Anglie), Chantilly (Francie), Bremen (Německo), Bábolna (Maďarsko), ve školním roce 2010/11 plánujeme odbornou stáž v Irsku.
   Žáci II. a III. ročníku absolvují část odborného výcviku na smluvních pracovištích v dostihových stájích ve Velké Chuchli a na pracovištích praktického vyučování u nejzkušenějších trenérů, kteří plní funkci instruktorů (např. F. Holčák, J. Váňa, Ing. V. Chaloupka, Z. Koplík atd.). Účelem této přípravy je, aby žáci poznali jiné pracovní podmínky, tréninkové metody a upevňovali si dovednosti a návyky získané ve stáji školy. Žáci se během této přípravy velmi často seznámí i se svým budoucím pracovištěm. Trenéři - instruktoři mají možnost žáky dobře poznat a mohou společně s učiteli odborného výcviku kvalifikovaně rozhodovat o vhodném angažování žáků do dostihů a tím spolupracovat na praktické přípravě žáků.

Mimoškolní výchova

je pro žáky 3letého oboru zajištěna v domově mládeže, který je součástí areálu školy. Žáci, kteří nemohou denně dojíždět, jsou ubytováni ve 2-4 lůžkových pokojích. V domově mládeže jsou klubovny, kuchyňka pro přípravu jednoduchých jídel a studovna. V době mimo vyučování mohou žáci využívat minitělocvičnu, sportovní a rekreační zařízení v místě. Je možné se zapojit do práce různých kroužků nebo navštěvovat kulturní podniky přímo ve Velké Chuchli nebo v Praze. Žáci 4letého oboru jsou ubytováni v domově mládeže v Písnici.

V roce 1998 bylo založeno občanské sdružení HIPPOSPOL, které má za úkol podporovat rozvoj školy v souladu s potřebami dostihového a jezdeckého sportu, chovu koní a při přípravě trenérů dostihových a sportovních koní. Sdružení se během své krátké existence podílelo na podpoře mezinárodní spolupráce školy,na financování nástavbového studia a kursů, a na podpoře talentovaných žáků a jejich výjezdů na zahraniční odborné stáže. Protože finančních prostředků není nikdy dostatek, přivítá další zájemce o členství ve Sdružení nebo finanční příspěvky na čísle účtu 1940613389/0800 u České spořitelny, a.s.


na hlavní stránku